DOLAR
32,1837
EURO
34,9628
ALTIN
2.504,82
BIST
10.895,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
25°C
İstanbul
25°C
Açık
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
22°C
Cuma Az Bulutlu
22°C
Cumartesi Az Bulutlu
22°C

AK Parti’li Şenel Yediyıldız’ın Erdoğan sözlerine Ömer Çelik’ten açıklama: Kabul etmeyeceğimiz bir ifade

AK Parti’li Şenel Yediyıldız’ın Erdoğan sözlerine Ömer Çelik’ten açıklama: Kabul etmeyeceğimiz bir ifade
REKLAM ALANI
26.01.2023 03:58
76
A+
A-

Sözcü Çelik’in açıklamalarından satır başları şöyle; (BATI’DA AŞIRI SAĞ EYLEMLER NEDEN ARTTI?) Öteden beri Rusya’ya dönük olarak tehdide yönelmiş bir Avrupa var. Ama kendi içindeki tehdidi göremedi. Aşırı sağ nazizim dediğimiz tablonun giderek yükselmesi. Bunlar neye karşılar? Avrupa’da demokrasiye., AB’ye karşılar.

class=”medyanet-inline-adv”>

Cumhurbaşkanımız güçlü bir figür, onların düşman olduğu değerler açısından. Bunların hepsi Nazi aslında. Bu durum son derece tehlikeli. En tepede bir Erdoğan düşmanlığı var, onu kaldırığınızda Türkiye, İslam göçmen düşmanlığı var. Aslında onu da kaldırdığınızda AB değerlerine karşılık var. Bunlar bildiğiniz faşistler. Bunlar faşistler. Avrupa’daki siyasiler net duruş sergilyemiyor.

İSVEÇ’TEN PROVOKASYON AÇIKLAMASI

YAZI ARASI REKLAM ALANI

İçeriden bir sabotaj var. Şöyle bir durum da var. İsveç Başbakanı diyor ki; Bu eylemi yapanlar bizim NATO’ya girmemizi engellemeye çalışıyor. Siz buna karşı bir şey yapamıyorsanız tabi ki zaaf söz konusudur. ‘Biz çirkin buluruz’ dediler ama ondan sonra ifade özgürlüğü dediler.

Avrupa’nın her hangi bir yerinde İsveçli meşhur bir yazarın yakıldığını düşünün. Hemen orta çağdaki kitap yakmalar akla gelir. İçeriden sabotaj var, Nazi eğilimi arttı. Faşist gruplar kendilerini güncelleniyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

“NAZİ GELENEĞİNİN GÜÇLÜ OLDUĞU YAPILAR VAR”

‘Yargı böyle’ diyor, ‘sivil toplum böyle’ diyor. O zaman terörle mücadele yasasını değiştirin. Bu bir terör eylemidir. Cumhurbaşkanımıza karşı yapılan eylem tamamen terör eylemidir ve terör eylemi muamelesi görmelidir. İfade hürriyetini de yok eden bir durumdur bu. Kur’an-ı Kerim yakan alçakla bunu gazeteci finanse etmiştir. 70’li yıllarda öncesinde bu göçmen meselesini faşitlerin nasıl kullanıldığını anlatan kitaplarında çok önemli kriterler vardır. Burada da Nazi geleneğinin güçlü olduğu yapılar var.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO SÜRECİ

Üçlü mekanizmayı biz istemedik, onlar bu duruma getirdiler. Masada ilerleme yok. Tam tersine gerileme var. İsveç hiçbir sözünü tutmadı, tutmuyor. Onların Meclis Başkanı’nın, Savunma Bakanı’nın gelmesinin manası yok. Finlandiya kendini pozitif ayrıştırmak istiyor. Onun için NATO ile konuşacak. Finlandiya ve İsveç iki ayrı bir ülke. Finlandiya terör konusunda doğru adımları attıktan sonra tabii ki İsveç’ten kendisini ayrıştırmış olur.

TÜRKİYE NATO’DAN ÇIKAR MI?

Bunlar bizim her seçim karşılaştığımız şeyler. Panik yapacağımız işler değil serçe parmağımızla yöneteceğimiz işler. NATO’dan Türkiye’yi çıkarmayı söyleyenlerin sözleri akıl tutulmasıdır. Biz kurucu üyeyiz. Türkiye’yi NATO’dan çıkarma söz konusu olamaz. Bu NATO’yu lağvetmektir. Türkiye’nin NATO üyeliğini sorgulamak aptallıktır.

class=”medyanet-inline-adv”>

TÜRKİYE’NİN DİPLOMASİ TRAFİĞİ

Biz Suriye ile görüşme yaptığımızda da eksen kayması var dediler. Biz coğrafi konumumuz itibariyle bir Avrupa devletiyiz, aynı zamanda Akdeniz devletiyiz. Asya ve Afrika ile bağımız var. Bunlar yüksek perdeden Türkiye’nin bu politikasını sorgularlar. Ama Cumhurbaşkanımızla görüştüklerinle, Putin’le görüşmesinin ne kadar önemli olduğunu ifade ederler. Biz büyük bir geçmişe sahibiz, çoklu bir politika. Hem coğrafyamız hem kurduğumuz ilişkiler bunu ifade ediyor. Türkiye’nin arabulucuğu sorgulanamaz. Batılı dostlarımızın şunu düşünmesi lazım. Türkiye bu ilişkileri kurarak Batıya sırt mı dönmüş. Hayır. Türkiye’nin kurduğu bu çok boyutlu ilişkiler gerçekten demokrasi, barış isteyenlerin yararınadır.

class=”medyanet-inline-adv”>

ANKARA-ŞAM TEMASI

Biz bölgedeki devletlerin zarar görmesini istemiyoruz. Bugün gelinen noktada artık mesele Suriye meselesi olmaktan çıktı. Esad süreci sağlıklı yürütebilseydi kendini limana çekmiş bir pozisyonda olacaktı. Ama olmadı. Esad katliamlar gerçekleşti ve Türkiye pozisyonunu aldı. O zaman da bugün de Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunan Türkiye, bölgede terör devletçikleri kurulacakken Türkiye engelledi. Bu manada Türkiye Suriye’nin toprak bütünlüğünü korudu.

“BUNUN ARKASINDA ‘AMA’ OLMAZ”

Muhalefet bir paralel evrende yaşıyor. Tamam muhalefet parisidir ama bir şekilde muhalefette kalite olsun isterim. Biden çıkmış seçimler yoluyla muhalefetin kazanmasını desteklemeliyiz demiş. Muhalefet aslında ilkesel bir tavır koysa arkasından bunu söylemek zorunda kalmayacak. Türkiye’nin değerlerine saldırı milli bir meselesir. Bunun arkasında ‘ama’, ‘fakat’ olmaz. Bir senedir 6’lı masa toplantıları yapılıyor. Bu toplantılardan siyasi bir sonuç çıkmış mıdır?

SEÇİM 14 MAYIS’TA MI?

Tarih artık kesinleşti. Türkiye demokratik tecrübeye sahip bir ülke. Küçük bir güncelleme yapılıyor. O erken seçim anlamına da gelmez. Cumhurbaşkanımız bir açıklama yaptı zaten. Gereken işareti verdi. Taşlar yerine oturdu. Süreç 10 Mart’ta başlar. Türkiye büyük bir tecrübeyle, sakinlikle bu seçimleri gerçekleştirecek. Bütün siyasi partiler, siyasi partilerden vatandaşlarımız seferber olacak.

class=”medyanet-inline-adv”>

MUHALEFETE SLOGAN TEPKİSİ

Burada enterasan bir şey vardır. Cumhurbaşkanımızıın siyaset yapma biçimi CHP’yi dönüştürdü. Cumhurbaşkanımız CHP liderine Demokrat partinin ilkesini söyletmiş oldu. Her seçime giderken patronunuz millettir. Her seferinde bunu ifade edersiniz. Burada millete atıf yapmak. Kampanyamız güçlü bir şekilde hazırlanıyor. Bunlar Türkiye Yüzyılı şemsiyesi altında oluyor. Bizim beyannamemiz vardır. Manifestomuz çıkar ve kampanyamız olur. Ana sloganı Cumhurbaşkanımız açıkladığında göreceğiz. Cumhurbaşkanımızın mitinglerinde adım adım slogan ve kampanya açıklanacak.

Sinan Ateş cinayeti ile ilgili olarak, ‘Torbacılara öldürttüğünüz Sinan Ateş’ diyor. Biz bunu şiddetli kınıyoruz, utanç verici buluyoruz. Burada bir cinayetten bahsediyoruz. Devletin adliyesi, emniyeti işbaşındadır. Dün de Kılıçdaroğlu birçok kişiyi tehdit etti. Böyle bir tehdit olmaz. Biz varolduğumuz sürece buna müsaade etmeyiz. Siyasi cinayetler sayfası açılmıştır diyor. Adliye ve Emniyet işini yapıyor, olay tüm boyutlarıyla ortaya çıkacak.

AK PARTİ’Lİ ŞENEL YEDİYILDIZ’IN SÖZLERİ

Yanlış bir ifade. Gup Başkanımız kendisiyle konuşmuş. Yanlış bir ifade kullandığını söylemiş. Kendisi de özür dileyip bir açıklama yaptı. Üslubumuzda olmayan, kabul etmeyeceğimiz bir ifade. Üzüldük doğrusu.

MHP İLE ORTAK LİSTE OLACAK MI?

Bizim seçim işleri başkanımızla, MHP seçim işleri başkanıyla gayet uyumlu bir çalışma yapılıyor. Bu konu ile ilgili henüz bir gündem olmadı. Bu yenilenme ve tecrübeyi çok iyi koruyan bir partiyiz. Bir yandan bu siyasi birikimlerimizi aktarabilecek, taşıyabilecek arkadaşlarımızın korunması, aynı zamanda yeni enerjiler bu denge. Burada kurumsallaşmış mekanizmalarımız var. Anketlerle sorarız. Daha sonra bu listeler konuşulur. Bizim açımızdan neyin ne zaman yapılacağı açık bir takvimle ilerliyor.

HDP’YE KAPATMA DAVASI

Bütün demokrasiler açısında terör kırmızı çizgidir. Meclis’te katılma yolları açıkken böyle bir mekanizmanın terörle içiçe olmaması gerekir. Dağdakilerle Meclis’i tehdit eden, “Sırtımızı YPG’ye yaslıyoruz” diyenler var. Bütün dünya ayağa kalktı, bütün Türkiye ayağa kalktı, Cumhurbaşkanımıza yönelik yapılan saldırıya. Biz bu partinin teröre öteden veren açıklamalrına karşı en güçlü tavırları koyduk. Ama terörle söylemleri devam etti. Bu da Türkiye’de bir hukuk var. Orada değerlendirilecek. Son zamanlarda birden bire ne oldu.

Bizim PKK ile alakamız yok. Bunu diyen kişi daha önce terörist liderinin heykelini dikeceğiz diyen kişi. Şimdi tutmuşsunuz TBMM’de siyasetin, demorkasinin aık olması gerektiğini ifade etmek yerine terör örgütlerinin sözcülerinden daha çok savunan üyeleriniz olmuş. Bir milletin buna göz yumması mümkün olabilir mi? Ortada bir durum var bakın. Diğer ülkelerdeki örnekler var. Oralarda partiler kurulmuş, daha sonra örgütler kurulmuştur. Bunların aday listeleri bile terör örgütü kurmuştur. Terör insanlık suçudur. Bütün bunlar da teröristlere sırtımızı yasladık diye açıklama yapacaksınız ondan sonra da demokrasi, hak ve hukuk diyeceksiniz. Böyle bir iki yüzlülük olamaz.

6’LI MASANIN ADAYI KİM OLACAK

Muhtemelen bunlar adaylarını Temmuz’dan sonra yapacaklar. Ben hiç bu kadar apolatik bir siyaset süreci görmedim. Aslında bir sonraki toplantıyı istişare etmek için istişare yapıyorlar. Bu Cumhurbaşkanı adayı ne diyecek? Masa içerisidne Suriye politikasını destekleyen, karşı olan parti var. Bir senedir toplumun önüne konulan şey siyasi Trafik. Bir vizyon ortaya konulmuyor.

PARLAMENTER SİSTEM TARTIŞMALARI

Hiç kimse buna güçlendirilmiş parlamenter sistem demesin. Bu herhangi bir sistem değil. Buradan açık söylüyorum. Böyle bir tablo hayata geçmeyecek ama böyle bir tablo söz konusu olsa Türkiye’de yaşanan vesayetten daha ağır bir durum ortaya çıkar. Türkiye’ye bir tuzak kurulmak istense ancak böyle bir ortamdan çıkar.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.